Dnia 14.12.2019r., na zaproszenie Dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej ps. „Zo” płk. Krzysztofa Stańczyka uczniowie kadeci klasy wojskowej IITL Dominik Goździk, Aleksander Holec i Damian Klimek uczestniczyli wraz z wychowawcą klasy mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim na terenie 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu w  pierwszej uroczystej przysiędze żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Garnizonie Inowrocław.

Po Toruniu i Bydgoszczy tym razem Inowrocław stał się w sobotę w naszym województwie „stolicą” „Terytorialsów”. Po meldunku, powitaniu z Dowódcą, podniesieniu flagi Państwowej na maszt przy akompaniamencie Mazurku Dąbrowskiego hymnie państwowym, stojący na placu apelowym żołnierze TSW po 16 dniach intensywnego szkolenia m.in. na podinowrocławskim poligonie Łojewo powtórzyli z emocjami w głosie za swoim Dowódcą, w obecności zaproszonych gości m.in. Posła RP Tomasza Latosa, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbiety Piniewskiej i licznie zgromadzonych rodzin słowa roty przysięgi. Brzmiały one następująco: „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. Nie zabrakło wypowiedzenia przez cały stan osobowy żołnierzy Brygady motta przewodniego Wojsk OT „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”. Patronka Brygady gen. Zawacka w swojej działalności kierowała się nast. dewizą „Zawsze służyłam Polsce najlepiej jak umiałam”. Po raz pierwszy również odbyło się mianowanie żołnierza TSW na kolejny wyższy stopień wojskowy, do stopnia kaprala. Podobnie jak w poprzednich tego typu uroczystościach dzisiejsza przysięga odbyła się w obecności naszej delegacji. Po uroczystości, zgodnie z programem odbył się pokaz sprzętu wojskowego oraz poczęstunek przygotowany dla wszystkich jej uczestników. Był to również doskonały czas na rozmowę i poznania nowych ludzi. W ten oto sposób dzięki kontynuacji współpracy z Dowódcą 8 K-P Brygady OT mogliśmy „na żywo” być świadkami kolejnego historycznego wydarzenia. Pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy OT w Inowrocławiu, uczestniczyć w ceremonii przeprowadzonej na wysokim poziomie zgodnie z Ceremoniałem wojskowym. Wcześniej w dniu 10.12.br. uczniowie klasy wojskowej IITL uczestniczyli w zajęciach z „Terytorialsami” na poligonie w Łojewie. Gratulujemy wszystkim żołnierzom TSW 82. batalionu lekkiej piechoty, jak również pozostałym wspierającym żołnierzom i osobom  udanej uroczystości oraz życzymy dalszych sukcesów w służbie.