Dnia 09.04.2019r. uczniowie kadeci klasy I i IITL z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie uczestniczyli w jednodniowym wspólnym szkoleniu ogólnowojskowym na toruńskim Poligonie z żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej 81. batalionu piechoty lekkiej w Toruniu.

Dzięki i uprzejmości oraz osobistym wsparciu Dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Krzysztofa Stańczyka, po raz drugi nasi uczniowie ramię w ramię z żołnierzami „Terytorialsami”, którzy od soboty rozpoczęli 16 dniowe szkolenie podstawowe mieli okazję wziąć udział w tego rodzaju szkoleniu włącznie z obiadem kończącym nasz pobyt w Toruniu na tym placu ćwiczeń. Opiekunami na terenie poligonu byli żołnierze: kapitan Przemysław Zalewski i kapral Michał Lubiak. Uczniowie doskonalili działania taktyczne, maskowanie w terenie, pierwszą pomoc na polu walki, ładowanie magazynku na czas, praca z kompasem, zapoznanie ze sprzętem snajpera.  Kolejną okazją do spotkania kadetów z Szubina z żołnierzami TSW będzie uroczysta przysięga grupy, tej szkolonej obecnie w Toruniu. I tym razem odbędzie się ona w Toruniu, planowany termin to 13 kwietnia br. Przysięgę wojskową składać będą Martyna Gwardzik oraz Hubert Urbanowicz oboje z III klasy technikum – udało nam się wymienić spojrzenia podczas wykonywanych ćwiczeń.  Opiekunem uczniów była dyrektor szkoły Alicja Jaśkowiak, która na specjalne zaproszenie Dowódcy  miała okazję osobiście i w mundurze, zapoznać się z działaniami żołnierzy podczas 16 dniowego szkolenia.

Motto uczestników wyjazdu: brudne dzieci - szczęśliwe dzieci.

Dziękujemy „Terytorialsom” za te wspólnie spędzone szkoleniowe godziny poligonowe. Ich motto działania „Zawsze gotowi, zawsze blisko” jest nam społeczności szkolnej ZSP
z Szubina bardzo bliskie.

 

Zespół ds. promocji ZSP