Dnia 30.09.2018r., na zaproszenie Dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Krzysztofa Stańczyka uczniowie kadeci klas wojskowych II i IIITL uczestniczyli na Rynku Staromiejskim w Toruniu w  pierwszej uroczystej przysiędze żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej 81. batalionu lekkiej piechoty.

Motto przewodnie Wojsk OT „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” stało się jeszcze bliższe uczniom mundurowym, gdyż ramię w ramię w dniu dzisiejszym stanęli przy żołnierzach „Terytorialsach”, którzy jako pierwsi w województwie Kujawsko-Pomorskim dostąpili zaszczytu po 16 dniach intensywnego szkolenia powtórzenia za swoim Dowódcą w obecności zaproszonych gości i licznie zgromadzonych rodzin słów roty przysięgi. Brzmiały one: „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”.  Licznej reprezentacji uczniów kadetów naszej szkoły przewodziła Dyrektor Pani Alicja Jaśkowiak wraz z nauczycielami – wychowawcami klas wojskowych IIITL Anetą Szudy i ITL mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim. Korzystając z obecności na ręce Dowódcy Brygady płk. Stańczyka Pani Dyrektor przekazała adres okolicznościowy w imieniu całej społeczności szkolnej. 

W ten oto sposób Dzięki rozpoczętej współpracy z Dowódcą 8 K-P Brygady OT mogliśmy „na żywo” być świadkami historycznego wręcz wydarzenia. Pierwszej przysięgi wojskowej naszym Regionie żołnierzy OT, uczestniczyć w ceremonii przeprowadzonej zgodnie z Ceremoniałem wojskowym. Realizowane zajęcia w szkole z edukacji wojskowej zamiast w klasie tym razem odbyły się na Rynku w Toruniu. Gratulujemy wszystkim żołnierzom TSW 81. batalionu lekkiej piechoty udanej uroczystości i życzymy dalszych sukcesów w służbie.

 

Zespół ds. promocji szkoły      

 

 

Zdjęcia dzięki: Sekcja komunikacji społecznej, 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej