„Co w trawie piszczy…” - etap 2. Zapowiedziany wcześniej cykl szkoleń taktycznych dla klas OPW i EW dziś wszedł w drugą fazę. 22.02.2022 jest datą która wiele zmieni w procesie nauczania klas wojskowych. Dziś w szkoleniu brał udział przedstawiciel WKU Bydgoszcz por. Budnik, który wcielił się w rolę reżysera. Uchylając rąbek tajemnicy  pojawienie się por. Budnika  nie jest  przypadkowe.

Film jaki realizuje Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy,  przy udziale kadetów ZS w Szubinie  będzie zwiastunem,  wstępem do cyklu zobrazowania i przedstawienia etapów szkolenia i zaangażowania środków technicznych, pomocy naukowych, sprzętu specjalistycznego, broni, wyposażenia itp. rzeczy w wspomnianym prędzej procesie przyuczenia kadetów do rzemiosła żołnierskiego jakim dysponuje tutejsza szkoła. Zagadnienia specyfika działań oraz proces szkolenia ściśle ustalony jest przez program Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzisiejszy dzień pełen dynamicznych akcji miał za zadanie aby…. z resztą zobaczycie już wkrótce sami. Obserwujcie stronę szkoły i WKU Bydgoszcz zapewne  ujrzycie odpowiedź. Spieszymy ze sprostowaniem do pojawiające się komentarze w różnych środkach przekazu: w godzinach nocnych kadeci szkolili się w terenie zurbanizowanym na ulicach Szubina, co wywołało sensacje wraz z pytaniami co się dzieje? Rodzaj szkolenia, czy też marsz ubezpieczony dał takie właśnie  złudzenie udziału około 30 żołnierzy, gdy tak naprawdę uczestniczyło tylko 12 kadetów w składzie: Anna Pęczek, Nowicki Tobiasz, Peter Leszek, Sitterle Sara, Gwit Hubert, Dominiak Wiktor, Zieliński Piotr, Napierała Kamil, Rybarczyk Szymon, Popielarz Martyna, Witkowska Marta, Hejnicka Dominika. Zaplecze szkoleniowo-dydaktyczno-techniczne zapwenili: Izabella Bodnar, Piotr Jamróg, mjr rez. Witold Błasiak, Leszek Jaśkowiak, ks. Krzysztof Barczyński, Michał Jaśkowiak. Dzięki przychylności dyrektora szkoły, szkolenie ma charakter dobowy, co pozwala na jego intensyfikację i  tym samym oddanie realności działań. Kadetom towarzyszyło  odczucia zmęczenia, walka ze swoimi słabościami oraz nauka jak przezwyciężyć  ból, bezsenność, zmęczenie. Ciąg dalszy relacji już niedługo.

Zajęcia strzeleckie przeprowadzono na strzelnicy Bractwa Strzeleckiego w Szubinie oraz obiektach Zespołu Szkół w Szubinie: szkolnej strzelnicy pneumatycznej oraz strzelnicy wirtualnej (utworzonej w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej – Strzelnica w powiecie 2021). O działaniach kadetów poinformowano władze miasta i policję.

Noktowizory, termowizory, celownik noktowizyjny, Karabiny Grot, PK, AK, Zastawa, RPG-7 granatnik, karabiny i pistolety szkoleniowe, broń gładko lufowa środki łączności  to nie jedyne elementy wyposażenia jakie zostało wykorzystane do szkolenia.