80. rocznica powołania Armii Krajowej przypada na dzień  14 lutego 2022 r . Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski w 1942 roku powołał Armię Krajową, która była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. Prezes Związku Żołnierzy Armii Krajowej porucznik Teresa Stanek zaapelowała, by zapalić znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej i Szarych Szeregów, miejscach straceń i miejscach pamięci upamiętniających, tych którzy zostali "rozsypani w proch".

Na apel odpowiedzieli również kadeci  Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie wystawiając wartę, dr Kamila Czechowska z Muzeum Ziemi Szubińskiej, która to placówka była inicjatorem akcji przybliżyła sylwetki żołnierzy AK, a ks. kapelan por. Krzysztof Barczyński biogram Stanisława Śledzikowskiego.  W skład warty weszli  kadeci: Patryk Wojtczak, Marcel Katafiasz, Kinga Waszak z klasy 3 Tb oraz Hubert Gwit, Kamil Napierała, Wiktor Dominiak z klasy 1 OPW.