„Drzwi otwarte” w ZSP 26.03.2019r. – oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020

 

26 marca br. uczniowie klas trzecich gimnazjów i uczniowie klas ósmych szkół podstawowych wraz z rodzicami i nauczycielami odwiedzili nas i zapoznali się z ciekawą ofertę edukacyjną szkoły i realizowane przedsięwzięcia.

 

Gospodarze z punktu informacyjnego kierowali zainteresowanych do poszczególnych klas tematycznych, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. W tym uroczystym dla nas dniu odwiedzili nas:

 

  • Poseł na Sejm RP, b. wiceminister Obrony Narodowej – Pan Bartosz Kownacki;
  • Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego
    w Bydgoszczy – Pan Szymon Durlak;
  • Radna Powiatu Nakielskiego – Pani Beata Danielewska-Szymczak.

Partnerzy i „Przyjaciele” naszej szkoły, którzy zaprezentowali stoiska promocyjne na pierwszym piętrze z ofertą swojej działalności i jednocześnie współpracy z ZSP:

 

- Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy, Komendanta ppłk. Adama Ciesielskiego reprezentował ppor. Bartłomiej Budnik;

- 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, Dowódcę płk. Krzysztofa Stańczyka reprezentował żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej z 8 K-P Brygady OT;

- Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie Oddział Szubin – reprezentował Kierownik Leszek Jaśkowiak wraz członkami. Zaprezentowali oni m.in. uzbrojenie i broń kolekcjonerską (karabiny i pistolety);

- Agencja Mienia Wojskowego Oddział Regionalny w Bydgoszczy – punkt sprzedaży wycofywanego umundurowania i wyposażenia żołnierzy, kierowany w tym dniu przez P. Joannę Dydyszko wraz z pracownikami;

- mjr w st. spocz. Witold Błasiak – łączność radiowa i krótkofalarstwo oraz umundurowanie żołnierzy WP;

- Firma Phantom CQB & Rescue Training Equipment Dariusz Liss -
 Bartosz Wróbel – prezentująca m.in. treningowe manekiny ewakuacyjne Phantom,

- Pani Julia Wiercioch – Stefańska wraz z siostrą i jej Koleżanką ze SP nr 2 w Szubinie – zasady udzielania pierwszej pomocy.

W pracowni komputerowej zorganizowano materiały i zadania z nagrodami dla tych, którzy interesują się logistyką i spedycją. Przedstawiono im atuty i możliwości pracy w zawodzie technik logistyk, technik spedytor oraz magazynier logistyk. Zadaniem przyszłych logistyków było takie uformowanie paletowej jednostki ładunkowej, zapewniający jej bezpieczny transport do klienta.

Podczas drzwi otwartych goście z dużym zainteresowaniem oglądali prezentację kierunku technik ekonomista. Mieli okazję poznania szczegółów związanych z procesem uczenia się i zdobycia kwalifikacji w zawodzie. Wielu z nich po zapoznaniu się z prezentacją zawodu technik ekonomista i rozmowach z nauczycielami utwierdziło się w przekonaniu podjęcia nauki w tym zawodzie. Daje on szerokie możliwości zatrudnienia w każdym przedsiębiorstwie w  księgowości, kadrach, bankach, jednostkach samorządu terytorialnego, może również samodzielnie rozliczać działalność gospodarczą także związaną z logistyką.

Uczniowie mieli możliwość udziału w negocjacjach usług logistycznych prowadzonych w języku angielskim.

W ramach drzwi otwartych, zaprosiliśmy uczniów ósmych klas szkół podstawowych i trzecich gimnazjów na drugie piętro szkoły, gdzie chcieliśmy zachęcić ich do podjęcia nauki w Branżowej Szkole I Stopnia. Przedstawiliśmy w formie wystawy możliwości podjęcia pracy i szeroką ofertę zawodów, w których mogą kształcić się pracownicy młodociani. Przyszli zawodowcy wysłuchali informacji o kształceniu w szubińskiej „branżówce”, o możliwości uzupełnienia swoich kwalifikacji i wykształcenia w branżowej szkole II stopnia oraz obejrzeli prezentację zdjęć uczniów w czasie zajęć praktycznej nauki zawodu w wybranych zakładach pracy, zapoznali się z ofertą partnera szkoły - Ochotniczego Hufca Pracy z Bydgoszczy (stanowisko proponowało świeże soki, możliwość samodzielnego wykonania biżuterii oraz oznaczenia torby logotypem szkoły) .

Do podjęcia pracy w swoich firmach zachęcali pracodawcy, którzy przygotowali stanowiska reklamujące swoje przedsiębiorstwa i konkretne zawody:

- kucharz-

„Biesiadna Chata” w Kowalewie-Pani  R. Damrath, uczennica K. Baranek;

„ Pensjonat „Stary Browar” w Szubinie- Państwo J.W. Nitka, uczennica K. Markiel.

Uczniowie realizujący praktyczną naukę zawodu w w/w restauracjach, wraz ze swoimi opiekunami, przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek pyszną degustację.

- sprzedawca-

„MAWIS” w Szubinie- Pani K. Wiśniewska.

Uczennice J. Olejniczak, Kamila Kautz i Julia Ośka przedstawiły w krótkim pokazie    specyfikę zawodu a właścicielka drogerii przygotowała gadżety i drobne upominki dla zwiedzających.

- fryzjer

Panią Grażynę Rejment i jej „Salon Sztuki Fryzjerskiej” reprezentowali uczniowie Dawid Brzózan, Oliwia Wawer i Filip Chodorowski. W zeszłym roku Pani Grażyna Rejment w powiatowym konkursie „Mistrzowie Urody” otrzymała tytuł Fryzjera Roku.

Zakład Fryzjerski Damsko Męski- Pana M. Szymańskiego reprezentowały uczennice Weronika Bogusławska i Daria Iciak.

Chętni uczniowie mogli skorzystać z porad dotyczących pielęgnacji włosów oraz poddać się zabiegom fryzjerskim.

- stolarz

            Zakład Stolarski, Pan I. Makowiecki.

Uczeń Kamil Galas zaprezentował podstawowe narzędzia pracy i wykonał karmniki dla ptaków.

-murarz- tynkarz

            Nowak. Firma Budowlana w Szubinie- Pan M. Nowak.

Obecnie Branżowa Szkoła I stopnia w Szubinie współpracuje z ponad 40 zakładami pracy działającymi na terenie powiatu nakielskiego.

Pani A. Król (Mama ucznia klasy I technikum), zachwyciła i zadziwiła wszystkich profesjonalnym pokazem carvingu. Bardzo dziękujemy.

Poszukujący mocniejszych wrażeń mogli podziwiać pokaz dynamiczny czyli działanie drużyny w zasadzce przygotowany przez kadetów klasy III TL i I TL. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również:

- pokaz musztry z elementami musztry paradnej z bronią – kadeci klasy IITL;

- pokaz musztry indywidualnej i zespołowej – kadeci klasy I i IITL;

- podstawowe wiadomości dotyczące szkolenia z strzelectwa sportowego wraz ze strzelaniem z broni pneumatycznej w szkolnej strzelnicy sportowej Szkolnego Koła Strzeleckiego „KALIBER”.

Dziękujemy tym, którzy aktywnie włączyli się w organizację naszych drzwi otwartych.

Szczególne podziękowania należą się przedstawicielkom Ochotniczych Hufców Pracy Pani Annie Smolińskiej i Pani Renacie Przybylskiej, które wraz z uczniami przygotowały stanowiska rękodzieła, gdzie wszyscy chętni sami dla siebie mogli wykonać różnego rodzaju prostą biżuterię i malowane torby ekologiczne.

Liczni goście mieli okazję nie tylko zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną dla młodzieży i dorosłych na rok szkolny 2019/2020, ale przede wszystkim zaobserwować bogate życie Zespołu, a tym samym również miło i aktywnie spędzić czas.

 Dla wszystkich gości organizatorzy przygotowali  kawiarenkę i słodki poczęstunek oraz grochówkę z kotła. Dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im.prof. Emila Chroboczka za wsparcie w organizacji kawiarenki i poczęstunku. 

Dziękujemy wszystkim naszym Partnerom i Przyjaciołom szkoły za pomoc oraz wsparcie w uatrakcyjnienie prezentowanej ofert 

 

 

 

 

Więcej zdjęć i szczegóły wkrótce.