8 lutego br. na sportowej strzelnicy pneumatycznej przy Gimnazjum nr 4 w Nakle nad Notecią przeprowadzono XX edycję konkursu „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 na Krajnie i Pałukach na tle wydarzeń międzynarodowych”. Konkurs odbył się pod patronatem starosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego, a skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego. Do konkursu zgłosiło się 9 szkół. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kadeci klasy wojskowej II TL w składzie: Martyna Gwardzik, Paweł Meller oraz Hubert Urbanowicz. Konkurs podzielony był na dwie rundy.

Runda pierwsza „strzelecka” polegała na oddaniu 8 strzałów z pneumatycznej sportowej broni strzeleckiej do tarczy (5 najlepsze z nich brane były pod uwagę do wyniku końcowego) przez jednego wytypowanego zawodnika z każdej drużyny. Za zajęcie ostatniego miejsca drużyna otrzymała 1 punkt, przedostatniego 2 punkty itd. (do konkursu zgłosiło się 9 drużyn, więc zwycięska drużyna otrzymała 9 punktów). Zdobyte w trakcie strzelania punkty zostały doliczone do wyniku testu wiedzy. Po zakończeniu strzelania i podliczeniu punktów okazało się, iż najlepszy wynik 48 pkt. (można było uzyskać maksymalnie 50) osiągnęła Martyna Gwardzik, która tym samym wywalczyła znakomitą pierwszą pozycję startową do kolejnej rundy.
Runda druga polegała na rozwiązaniu przez drużyny testu wiedzy, składającego się z 30 pytań otwartych. Jeśli po zsumowaniu punktów okazałoby się, że są dwie lub więcej drużyn z jednakową liczbą punktów, zwyciężyłaby ta z przewagą w części testu wiedzy. W tej konkurencji nasza drużyna uplasowała się n 4 miejscu, uważam to za duży sukces gdyż test był bardzo trudny i wymagający od uczestników wiedzy w znaczny sposób wykraczający poza podstawę programową nauczanego
w szkołach przedmiotu historia.
Po zsumowaniu wyników z obu rund, jury ustaliło ostateczny rezultat zmagań, który przedstawiał się następująco:

1. ZST Kcynia – 57 pkt.
2. LO Szubin – 34 pkt.
3. ZSP Szubin – 33 pkt.
4. LO Nakło – 29 pkt.
5. ZSP Staszic Nakło - 24,5 pkt.
6. LO Kcynia – 16 pkt.
7. Technikum Mundurowe Mrocza – 15 pkt.
8. ZSŻŚ Nakło – 10,5 pkt.
9. ZSP Samostrzel – 8 pkt.

Po ogłoszeniu wyników, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej Tomasz Pasieka, w obecności m.in. Prezesa KŻR LOK i radnego Powiatu Nakielskiego Tadeusza Sobola wręczył uczestnikom konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Organizatorami konkursu byli: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Nakło im. Powstańców Wielkopolskich oraz Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju w Nakle nad Notecią.

mjr rez. Jarosław Odrobiński - Opiekun drużyny szkolnej