Dnia 25 września 2017r. Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie zorganizowało wyjazd edukacyjny dla młodzieży w ramach projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919- cześć ich pamięci” szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego .
„ Żywą lekcję historii” zaczęliśmy od Szubina (Cmentarz- Pomnik Powstańców),następnie Nakło nad Notecią (Rynek- pamiątkowa tablica upamiętniająca wymarsz powstańców ), Mrocza – Plac Wolności (obelisk powstańczy upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic, Tablica Łabędzkiego), Drążno( kamień upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Józefa Balcerzaka), Bydgoszcz (grób i pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – ul. Bernardyńska),Brzoza(Pomnik Powstańców Wielkopolskich), Zamość (Pomnik Powstańców Wielkopolskich) oraz Rynarzewo (Obelisk Powstańczy).
Aby uczcić zbliżającą się 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego na każdym ze zwiedzanych miejsc – został wystawiony posterunek honorowy przez uczniów klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazajanych w Szubinie Arsena Pałamarczuka i Mateusza Mazura. Młodzież zapaliła znicze i położyła kwiaty.
Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z historią każdego zwiedzanego miejsca. Pani Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie opowiedziała o wydarzeniach w Szubinie, Rynarzewie i Zamościu, pan major Jarosław Odrobiński - nauczyciel edukacji wojskowej opowiadał o wydarzeniach , które miały miejsce w Mroczy, Drążnie i Bydgoszczy.
Natomiast w Brzozie powitali nas Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka pan Wojciech Oskwarek i sołtys Brzozy płk rez. Waldemar Owczarzak, którzy przybliżyli uczestnikom projektu wydarzenia z tamtych dni i opowiedzieli o powstaniu nowego pomnika . Każdy z uczestników projektu otrzymał pamiątkę i kawałek pysznego ciasta – dziękujemy raz jeszcze.
Celem wycieczki było krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz kształtowanie świadomości historycznej regionu.
Wśród uczestników wyjazdu była Maria Nowacka – córka powstańca wielkopolskiego Renata Przybylska i Beata Harenda z zaprzyjaźnionego Ochotniczego Hufca Pracy w Bydgoszczy, Agnieszka Bubczyk – wychowawca klasy I TL w ZSP w Szubinie, koordynatorzy projektu Anna Miśnik i Jarosław Odrobiński oraz uczniowie z klasy I TL , II Tl i II ZSZ z ZSP w Szubinie.
Projekt ten był kolejnym zadaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, które było współfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego.