Dnia 25 września 2017r. Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie zorganizowało  wyjazd  edukacyjny dla młodzieży w ramach  projektu „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919- cześć ich pamięci” szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego .

 

„ Żywą lekcję historii” zaczęliśmy  od Szubina (Cmentarz- Pomnik Powstańców),następnie  Nakło nad Notecią (Rynek- pamiątkowa tablica upamiętniająca wymarsz powstańców ), Mrocza – Plac Wolności (obelisk powstańczy upamiętniający Powstańców Wielkopolskich z Mroczy i okolic, Tablica Łabędzkiego), Drążno(   kamień  upamiętniający miejsce śmierci Powstańca Józefa Balcerzaka), Bydgoszcz (grób i pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – ul. Bernardyńska),Brzoza(Pomnik Powstańców Wielkopolskich), Zamość (Pomnik Powstańców Wielkopolskich) oraz Rynarzewo (Obelisk Powstańczy).

         Aby uczcić  zbliżającą się 100 rocznicę wybuchu Powstania  Wielkopolskiego na  każdym ze zwiedzanych miejsc – został wystawiony posterunek honorowy przez uczniów  klasy wojskowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazajanych w Szubinie Arsena  Pałamarczuka  i Mateusza Mazura. Młodzież zapaliła znicze i położyła kwiaty.

               Uczestnicy wyjazdu  zapoznali się z historią każdego zwiedzanego miejsca.  Pani Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie opowiedziała o wydarzeniach w Szubinie, Rynarzewie i Zamościu, pan major Jarosław Odrobiński  - nauczyciel edukacji  wojskowej opowiadał  o wydarzeniach , które miały miejsce w Mroczy, Drążnie i Bydgoszczy.

               Natomiast w Brzozie powitali nas Wójt Gminy Nowa Wieś Wielka  pan Wojciech Oskwarek i sołtys Brzozy  płk rez. Waldemar Owczarzak, którzy przybliżyli uczestnikom projektu wydarzenia z tamtych dni i opowiedzieli o powstaniu nowego pomnika . Każdy z uczestników projektu otrzymał pamiątkę i kawałek pysznego ciasta – dziękujemy raz jeszcze.

        Celem wycieczki było  krzewienie wiedzy i kultywowanie pamięci o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim oraz kształtowanie świadomości historycznej regionu.

Wśród uczestników wyjazdu była  Maria Nowacka – córka powstańca wielkopolskiego   Renata Przybylska i  Beata Harenda z zaprzyjaźnionego Ochotniczego Hufca Pracy w  Bydgoszczy,  Agnieszka Bubczyk – wychowawca klasy I TL w ZSP w Szubinie, koordynatorzy projektu Anna Miśnik i Jarosław Odrobiński oraz uczniowie z klasy I TL , II Tl i II ZSZ z ZSP w Szubinie.

                Projekt ten był kolejnym zadaniem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, które było współfinansowane ze środków Powiatu Nakielskiego.