CO ZROBILIŚMY WSPÓLNIE W 2016 ROKU

1)   Dnia 11.10.2016 r. uczestnicy hufca z klasy 1a brali udział w warsztatach plastycznych  „Torciki – upominki dla nauczycieli” .Wykonaliśmy kolorowe kartonowe torciki przyozdabiając je elementami ozdobnymi: koralikami , wstążeczkami , kwiatkami , cekinami , itd. Zrobiliśmy je z myślę o święcie - Dzień Edukacji Narodowej

 

2)   Dzień Edukacji Narodowej - pasowanie na rzemieślnika.

W czwartek 13 października w Zespole Szkół  Ponadgimnazjalnych im prof. E. Chroboczka  w Szubinie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz pasowania na Ucznia Rzemiosła uczniów klas pierwszych zasadniczej szkoły zawodowej.

Honorując ważną pracę nauczycieli uczestnicy podziękowali za trud włożony w ich edukację i obdarowali swych pedagogów samodzielnie wykonanymi torcikami. Uroczystość została uświetniona częścią artystyczną.

W uroczystości  Pasowania na Ucznia Rzemiosła wzięły udział  trójki klasowe reprezentujące czterdziestu uczestników bydgoskiego Hufca Pracy, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę w różnych zawodach. Pasowania Szablą Kilińskiego dokonał przedstawiciel Cechu Rzemiosł w Szubinie Pan Marian Szymański.

3)  Dnia 09.11.2016 r. odbył się  Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

Turniej  wyłonił najlepszych  szkolnych tenisistów. Zwycięzcy otrzymali  dyplomy i nagrody. Do Bydgoszczy pojechali najlepsi.

4)  Poznajemy miasto wojewódzkie – lekcja historii .

     15.11.2016 r. uczestnicy bydgoskiego hufca uczący się w  ZSZ w Szubine pojechali  na wycieczkę do Bydgoszczy .

            Głównym celem wycieczki była ekscytująca lekcja historii. Łącząc przyjemne z pożytecznym wybraliśmy się do kina i obejrzeliśmy film o tematyce patriotycznej. Zainteresowani historią Bydgoszczy postanowiliśmy zwiedzić Exploseum prezentujące architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze „ DAG Fabrik Bromberg „ wraz z podziemną  trasą turystyczną. Podczas zwiedzania muzeum młodzież zadawała wiele pytań i wyrażała rzeczywiste zainteresowanie ekspozycją.Wycieczka przebiegła  w miłej i wesołej  atmosferze . Organizacja wycieczki miała na celu  integrację grupy, umiejętność współpracy w grupie zgodnie z normami współżycia społecznego  oraz wzmocnienie więzi koleżeńskiej .

5)      WOJEWÓDZKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO  W BYDGOSZCZY

           17 listopada bieżącego roku w Bydgoszczy odbył się XV Wojewódzki Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wojewódzkiego Komendanta OHP połączony z konkursem wiedzy o sporcie. Celem turnieju była popularyzacja sportu wśród młodzieży, propagowanie zasad współzawodnictwa, oraz współdziałania w zawodach sportowych, propagowanie zdrowego trybu życia poprzez dbałość o zdrowie i rozwój fizyczny.

          Turniej odbył się w Zespole Szkół dla Dorosłych. Otwarcia dokonali Zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP Pan Michał Krzemkowski, Pani Justyna Słowik Komendant hufca pracy w Bydgoszczy oraz Pani Arleta Górka dyrektor Zespołu Szkół dla Dorosłych. Uczestniczyły w nim reprezentacje wszystkich jednostek organizacyjnych Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP: Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Grudziądzu, Środowiskowego Hufca Pracy z Torunia oraz Hufców Pracy z Brodnicy, Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i Włocławka. Każda reprezentacja  składała  się z 3 dziewcząt, 3 chłopców oraz osoby biorącej udział w Konkursie Wiedzy zatytułowanym „Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii”. Ekipy zostały wyłonione dzięki eliminacjom, które odbyły się wcześniej w poszczególnych jednostkach.

         Test z zakresu wiedzy o sporcie obejmował 24 pytania. Z relacji młodzieży wynikało, iż nie należał on do łatwych. Najlepiej poradził sobie Dominik Szulc ze Środowiskowego Hufca Pracy w Toruniu zajmując I miejsce, II miejsce zdobył Grzegorz Majchrzak reprezentujący Hufiec z Bydgoszczy natomiast III przypadło w udziale przedstawicielowi Hufca Pracy z Inowrocławia. 

        Rozgrywki odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy to eliminacje podczas, których przy sześciu stołach zawodnicy grali systemem każdy z każdym. Kolejny etap to finał, w którym ponownie zmierzyli się zarówno chłopcy jak i dziewczęta. Grano do dwóch wygranych setów, a w przypadku remisu rozgrywano 3 decydujący set.

       W klasyfikacji generalnej wygrała drużyna Środowiskowego Hufca Pracy z Włocławka, na miejscu drugim uplasowała się drużyna z Inowrocławia, natomiast na trzecim - reprezentacja z hufca toruńskiego.  W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Paulina Kucińska z Brodnicy. Drugie miejsce przypadło w udziale Klaudii Żyrek trzecie Paulinie Wyszyńskiej reprezentantkom hufca włocławskiego. Wśród chłopców pierwsze miejsce uzyskał Łukasz Czyżewski z Włocławka, drugie – Bartosz Winkowski z Szubina, a trzecie – Mateusz Beck z Torunia.

Reprezentacja hufca włocławskiego jako drużyna zwycięska została uhonorowana Pucharem Wojewódzkiego Komendanta OHP.  Uczestnicy konkursu, którzy zajęli  pierwsze, drugie 
i trzecie miejsce w grupie dziewcząt i chłopców otrzymali indywidualne nagrody rzeczowe w postaci plecaków i toreb sportowych. Wręczenia nagród oraz uroczystego zakończenia Turnieju dokonali zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP w Toruniu Pan Michał Krzemkowski wraz z Komendantem bydgoskiego hufca pracy Panią Justyną Słowik.

6)   Motywatory

      Dnia 22.11.2016 r. odbyły się zajęcia z Marzeną Mierzwińską dotyczące rozwoju osobistego i pobudzania  do motywowania się do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

7)   ZABAWY ANDRZEJKOWE  W SZUBINIE

        29 listopada 2016 roku młodzież bydgoskiego Hufca Pracy a uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wraz z wychowawcami i nauczycielami zorganizowała zabawę andrzejkową.
       W  kręgu tajemniczych zwyczajów , wróżb , tradycji, przepowiedni i magicznych zaklęć  uczestnicy świetnie się bawili  . Głównym celem tej uroczystości było zapoznanie uczestników z tradycjami andrzejkowymi ,  które znamy z  ludowych obrzędów i coraz chętniej powielamy. Wieczór andrzejkowy to czas  nadziei na  spełnianie marzeń o ukochanym ,  poprzez wróżby i  przepowiednie. W magicznym czasie młodzież „ poznawała” swoją przyszłość zapisaną w  gwiazdach , horoskopach , przysłowiach i sentencjach. Młodzież chętnie uczestniczyła w konkursach i zabawach . Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek oraz nagrody i upominki.

8)  01.12.2016r.

   Warsztaty  krawieckie. Wykonanie Świątecznych aniołów.

Uszycie maskotek -  aniołków z filcu wykonanych ściegiem dzierganym z zamiarem obdarowania nimi dzieci w przedszkolu( pierwotnie mieliśmy iść do szpitala , ale nie było chorych dzieci)-szły ze mną dziewczyny z internatu. Anioły szyły dziewczyny Doroty i dzieciaki w internacie.

 

 

 9)  MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ W BYDGOSKIM HUFCU

          W dniu 6 grudnia bieżącego roku odbył się Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Komendanta OHP w Bydgoszczy. Turniej odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, a  uczestniczyli w nim  uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Szubinie oraz uczniowie ZSP w Szubinie. Celem zawodów było wspomaganie rozwoju fizycznego a także zachęcenie uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Podczas uroczystego otwarcia Turnieju organizatorzy przywitali przybyłą młodzież oraz ich opiekunów. Życzyli wszystkim wielu sukcesów, zdrowej sportowej rywalizacji, a także wspaniałej zabawy, miłej i przyjaznej atmosfery.

Turniej  wygrała drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Szubina. Na drugim miejscu zaś sklasyfikowana została drużyna z Gimnazjum Nr 2. W trakcie gry wyłoniono również najlepszą zawodniczkę i najlepszego zawodnika Turnieju. Na zakończenie rozgrywek zwycięska drużyna rozegrała mecz z nauczycielami ZSP w Szubinie oraz wychowawcami 2-2 Hufca Pracy w Bydgoszczy. Mimo zaciętej walki zwyciężyła kadra nauczycieli i wychowawców .

Na zakończenie sportowych zmagań  organizatorzy podziękowali wszystkim zawodnikom za zaangażowanie oraz rywalizację według zasad fair play. Następnie zwycięskiej drużynie został wręczony Puchar Turnieju, a najlepszym zawodnikom dyplomy uznania.

 

10)  Gwiazdor w przedszkolu

      13 grudnia 2016 roku młodzież działająca w Radzie Młodzieży bydgoskiego hufca przygotowała niespodziankę sześciolatkom z przedszkola .Odwiedził je Gwiazdor , który przyniósł na plecach tajemniczy worek .

Głównym celem tej akcji było kształtowanie świadomości wartości wolontariatu poprzez odwiedziny w przedszkolu i obdarowanie dzieci świątecznymi aniołkami .

Anioły zostały wykonane przez młodzież  podczas warsztatów krawieckich. Młodzież wykazała się dużą fantazją i dokładnością w wykonywanym projekcie  wykorzystując  kolorowy filc i ściegi krawieckie .

Dodatkową atrakcją było przeczytanie bajki „O Kubusiu Puchatku , który szukał świąt Bożego Narodzenia” Na zakończenie  przedszkolaki bardzo chętnie  śpiewały piosenki i recytowały wiersze .

Uszyte  aniołki będą wspaniałą ozdobą przedszkolnej lub domowej choinki .

11) 08.12.2016r.

   Wykonanie ozdób świątecznych – bombek , zawieszek , sopli, łańcuchów.

Ozdoby świąteczne były wykonywane w szkole i internacie. Zawisły na choinkach w szkole i internacie.

12) 08.12.2016

   Wykonanie kartek świątecznych oraz ozdób świątecznych w celu wystroju klasy na szkolny konkurs 

    klasa D. Adamczewskiej

Robiłyśmy ozdoby świąteczne , które ozdobiły salę Doroty na szkolny konkurs na wystrój świateczny.